STAY UP TO DATE

With all the latest shows and events. Sign up to get our newsletter

SCIENCE FICTION AND FANTASY PERFORMANCE © 2019 BY OTHERWORLD THEATRE

Otherworld Theatre Company is a tax-exempt non-profit organization under section 501(c)(3) of the Internal Revenue Code and is registered as a charitable organization with the Illinois Attorney General’s Office. Contributions to Otherworld Theatre Company are tax-deductible to the extent permitted by law.

The world's largest Science Fiction and Fantasy play festival: featuring 40 plays in 2 days.

The 5th Annual Paragon Play Festival | November 9th & 10th, 2019

Paragon is a short-play festival dedicated to furthering Otherworld's mission of growing the genre of Science Fiction and Fantasy Theatre through the discovery and promotion of new playwrights and works. This annual event began in 2014 and we have presented 40 new science fiction and fantasy plays over this one-weekend festival every year since. 2019 will mark year 5.

Paragon returns in the fall of 2019 and we are actively seeking playwright and director submissions. If you are interested in submitting your play or applying to direct a play, check out the guidelines below!

SATURDAY, NOVEMBER 9TH

Block 1 12PM-1:10PM
 

Memento Mori
Written by Jonathan Cook

Directed by Kayla Menz


The Sun the Moon and Salena
Written by Paul Pasulka
Directed by James Martineau


Capernicus: Attorney to the Stars
Written by Justin Pope
Directed by Rob Southgate


The President is a Vampire
Written by Sean Nixon
Directed by Ali Keirn


BREAK 1:10-1:25


Block 2 1:25PM-2:30PM


Dinner with the Bots
Written by L. Zephyr
A Staged Reading


A Game to Fit Them All
Written by Ayal Wolf
Directed by Brian Sebby


Caveman Principle
Written by Max Gill
Directed by Jeff Harris


Seeds
Written by Scott Mullen
Directed by Ansel Burch


BREAK 2:30-2:45 PM


Block 3 2:45PM-3:55PM


One Day
Written by Andrew Cooper
Directed by Olivia Sieck


Auntie Hazelwood
Written by Rachel Hunt
Directed by Molly Southgate


Sir Theo and the Swamp Boy
Written by Emily Hageman
Directed by Rob Southgate


BREAK 3:55-4:10PM


Block 4 4:10PM-5:00PM
 

A Chill in My Bones
Written by Angela Cerrito
Directed by Gwen Kelly-Masterson


A Logical Seduction
Written by Bethany Dickens
Directed by Philip Zimmerman


Three Two One
Written by Francesca Pazniokas
Directed by Alekzander Sayers


BREAK 5:00PM-7:30 PM


Block 5 7:30PM-8:40PM
 

Redshirt
Written by Robert O’Connell
Directed by Tony Pellegrino


Memory Foam
Written by Anthony Targan
Directed by Tommy Martin


Big Bang Tango
Written by John Weagly
Directed by J. Michael Wright


Puppies in Space
Written by John Enright
Directed by Bennett Bottero


BREAK 8:40-9:00PM


Block 6 9:00PM-10:00PM


What’s Held Back
Written by Judy Klass
Directed by Kaelea Rovinsky


Unit LLT
Written by Eli Effinger-Weintraub
Directed by Lana Whittington

 

SUNDAY, NOVEMBER 10TH

Block 1 (12:00PM-1:00PM)


Monsters Beyond the Midnight Zone
Written by Lindsay Partain
Directed by Sarah Murray


Joyland
Written by Karen Saari
Directed by Sarah Jean Tilford


All That We See or Seem
Written by Jonathan Wickremasinghe-Kuhn
Directed by Mike Danovich


Charlie
Written by Beth Polsky
Directed by Marianna Gallegos


BREAK 1:00 PM-1:15PM


Block 2 (1:15PM-2:10PM)


1:15 PM: Origin Story
Written by Kyle Borcz
Directed by Sam Thomas


Bite Me
Written by Pete Mergel
Directed by Abaigeal O’Donnell


Exactly What You Would Do
Written by Scotto Moore
Directed by Aliza Feder


47249
Written by Reina Hardy
Directed by Dizzy Henry


BREAK 2:10 PM – 2:25 PM


Block 3 (2:25PM-3:30PM)
Gus
Written by Robin Baron
Directed by Dakota Pariset


Hal and His Atomic Ray Gun
Written by Straton Rushing
Directed by Bec Willett


Future is F*****
Written by Adrienne Dawes
Directed by Gaby Martineau


BREAK 3:30-3:45PM


Block 4 (3:45PM-5:00PM)


The Centenarians
Written by Lavinia Roberts
Directed by Courtney Lynn


Artificial
Written by Christopher Morse
Directed by Daniel Sappington


The Mudget Lattice
Written by Rob Walker
Directed by Joshua Messick


A Faint Rumor of Existence
Written by Chuck Smith
Directed by Andrew Lund


BREAK 5:00-7:00PM


Block 5 (7:00PM-9:00PM)


Blood, Hate and Other Gruesome Things
Written by Seph McAndrew
Directed by Grace Morrigan Halfacer


A Taste of the Future
Written by Allie Costa
Directed by Daniel Lancaster


The Light Princess
Written by Greg Cummings
Directed by Maria Burnham


Home
Written by Ellen K. Graham
Directed by Grace Gimpel


I’d Follow You Anywhere: A Solaris Story
Written by Scott Sickles
Directed by Leah Geis


END AT 9:00 PM

 

PARAGON 2019

     FULL SCHEDULE